Opublikowano

Czym zastąpić żelatynę? Najskuteczniejsze zamienniki

Czym zastąpić żelatynę Najskuteczniejsze zamienniki

W kuchni często zdarzają się sytuacje, w których trzeba sięgnąć po zamiennik danego produktu. Może być to spowodowane brakiem odpowiedniego wyrobu czy możliwości udania się po niego na zakupy. Jednak również w związku ze wzrostem zainteresowania dietą wegetariańską i wegańską coraz częściej wykorzystuje się zamienniki roślinne dla artykułów pochodzenia zwierzęcego. Jednym z takich tradycyjnych substancji jest znana i chętnie wykorzystywana w wielu potrawach i deserach żelatyna. Obecnie wiele osób zastanawia się, czym zastąpić żelatynę, by zachować właściwości przygotowywanych dań. Jeśli więc głowisz się na przykład nad tym, jak zrobić wegański przysmak, czym zastąpić żelatynę w serniku oraz po jakie produkty sięgnąć, to zapoznaj się z kilkoma praktycznymi poradami.

Czym zastąpić żelatynę w wegańskich deserach?

Bardzo często żelatyna pojawia się w deserach jako składnik wpływający na ich konsystencję. W związku z tym cukiernicy zajmujące się ich przygotowywaniem mogą mieć problem ze zdecydowaniem, czym zastąpić żelatynę w kremie. Jeśli zależy Ci na przysmakach pasujących do diety wegańskiej, to musisz zrezygnować z tego produktu. Jest on bowiem pochodzenia zwierzęcego. Tradycyjnie jest wykonywany poprzez zastosowanie na skórach i kościach kwasu siarkowego, by je następnie rozłożyć. Sięganie po roślinny substytut jest więc dla wielu osób decyzją powiązaną z moralnością. Z drugiej strony konieczne jest też znalezienie dla niego zastępstwa, które pozwoli na osiągnięcie takich samych efektów.

Obecnie na rynku istnieje wiele produktów, które są odpowiedzią na pytanie, czym zastąpić żelatynę. Między innymi będzie to agar, pektyna, tapioka czy żel jabłkowy. Wszystkie są pochodzenia roślinnego, co oznacza, że mogą być bezpiecznie dodawane do potraw spożywanych przez wegan. Dzięki nim wegańskie desery, ich dostępność oraz smak, z roku na rok coraz bardziej się poprawiają.

Roślinne zamienniki żelatyny – kiedy je stosować?

Wiesz już, czym można zastąpić żelatynę w wegańskich odpowiednikach znanych deserów czy ozdób, takich jak na przykład polewa lustrzana. Rodzi to jednak następne pytanie, które brzmi, kiedy można stosować wybrane zamienniki? W jakich sytuacjach sprawdzą się one najlepiej? By w pełni to wyjaśnić, należy wcześniej przyjrzeć się roli, jaką żelatyna pełni w wielu deserach czy przetworach. Najczęściej wiąże się ona z ich konsystencją.

Żelatyna jest więc bardzo ważnym składnikiem niektórych wyrobów i odpowiada za wiele ich właściwości. Służy ona przede wszystkim do zagęszczania i żelowania. Zagęszczanie polega na zmniejszanie zawartości wody w danej potrawie, natomiast żelowanie to proces unieruchomienia cząsteczek cieczy. Zatem wybrane zamienniki powinny powodować podobny efekt po zastosowaniu ich w przygotowywanych deserach. Istotne jest także dobranie odpowiedniego składnika do danego przysmaku. Przyjrzyjmy się więc, jak działa agar zamiast żelatyny oraz jak stosowana bywa pektyna zamiast żelatyny.

Agar zamiast żelatyny

Wśród zamienników popularny jest produkt znany pod nazwą agar. Tak jak żelatyna, jest on odpowiedzialny za proces zagęszczania danego deseru. Wytwarza się go z krasnorostów. Warto jednak zastanowić się, jak działa zależność agar a żelatyna – proporcje mogą się bowiem w tym przypadku różnić. Sprawdź więc, ile agaru zamiast żelatyny powinno się stosować. Mówi się, że już jedna łyżeczka wystarczy na litr płynu. Jeśli zatem zastanawiasz się, jak stosować agar zamiast żelatyny, to pamiętaj, że jeden gram tego wyrobu odpowiada mniej więcej pięciu gramom tradycyjnej substancji. Gdy wiesz już, jak zastąpić żelatynę agarem, możesz skupić się na jego zaletach takich jak brak smaku, zapachu czy koloru oraz niska kaloryczność.

Pektyna zamiast żelatyny

Innym popularnym wyrobem jest pektyna, która idealnie nadaje się do zagęszczania i żelowania. To naturalny składnik, występujący między innymi w czarnej porzeczce, pigwach oraz jabłkach. Jeśli chcesz wiedzieć, jak działa pektyna zamiast żelatyny, to jej proporcje wynoszą jedna łyżeczka pektyny na dwie łyżeczki oryginalnego produktu. W przypadku przetworów również możesz się zastanawiać, ile pektyny zamiast żelatyny będzie odpowiednią ilością. Przyjmuje się, że najlepiej jest dodać około 10 gramów wyrobu na jeden kilogram owoców, ale zależy to także od receptury i ich gatunku.

Co zamiast żelatyny do śmietany?

Żelatynę dodaje się nie tylko do przetworów czy takich dodatków jak polewa lustrzana. Pojawia się ona także w różnego rodzaju kremach, a to z kolei rodzi pytanie o to, co zamiast żelatyny do śmietany powinno się dodawać, aby ją właściwie usztywnić. W tym celu można wykorzystywać między innymi cukier żelujący czy gotowe fixy, po uprzednim sprawdzeniu, czy nie zawierają one w sobie produktów odzwierzęcych. Popularny jest także krem budyniowy zamiast takiego opartego o śmietanę. Ze względu na dodatek masła będzie się on jednak nadawał do deserów wegetariańskich, nie zaś do wegańskich. Po odpowiednim ubiciu powinien być odpowiednio sztywny i świetnie sprawdzi się w cieście.

Na rynku dostępne jest mnóstwo produktów, które doskonale mogą posłużyć jako zamiennik dla żelatyny w wegańskich wersjach deserów takich jak sernik. W związku z tym najlepiej wypróbować możliwe opcje i sprawdzić, która z nich będzie najlepszym odpowiednikiem dla efektu, jaki można uzyskać po dodaniu żelatyny. By wykonywać doskonałe desery sprawdź też naszą ofertę akcesoriów cukierniczych w sklepie internetowym torcik.net.