Opublikowano

Jak zrobić makaroniki?

Jak zrobić makaroniki?

Są przepyszne, słodkie i kolorowe. Kojarzą się z luksusowym deserem, którego wykonanie to prawdziwa sztuka. Mowa oczywiście o francuskich makaronikach, wyjątkowym wypieku, który podbija serca smakoszy na całym świecie. Ich upieczenie może jednak sprawić pewne trudności i wymaga odpowiedniego przygotowania. Nagrodą za wysiłek jest leciutki, apetyczny deser, obok którego nikt nie przejdzie obojętnie. Przekonaj się więc, jak zrobić makaroniki, by były perfekcyjne. Dowiedz się też, jak zrobić nadzienie do makaroników i dlaczego makaroniki pękają, gdy są w piekarniku. 

Jak zrobić makaroniki? Przygotowanie

Jeśli czytasz ten tekst, to zapewne zastanawiasz się, jak zrobić idealne makaroniki. Wydaje się być to dość skomplikowaną sprawą. Jednak dzięki tej lekturze zyskasz wiedzę, jak upiec makaroniki, które zachwycą każdego, kto ich skosztuje. Podstawą udanego deseru jest przede wszystkim ciasto na makaroniki i jego właściwe przygotowanie. Kwestię tego, jak zrobić makaroniki francuskie, należy więc rozpocząć od wybrania tego idealnego przepisu. Najlepiej polegać na prostych, sprawdzonych recepturach. Dalej przejdź do zgromadzenia wszystkich niezbędnych składników. Powinny być one świeże i doskonałej jakości, by uzyskać jak najlepszy smak wypieków. Potrzebne Ci będą między innymi białka jajek, cukier zwykły i cukier-puder oraz gwóźdź programu, czyli mąka migdałowa. Możesz zaopatrzyć się w gotowy wyrób lub w świeże migdały, które następnie samodzielnie zmielisz. W ten sposób zyskasz kontrolę nad konsystencją i wilgotnością mąki. To podstawa tego, jak się robi makaroniki.

Ciasto na makaroniki: krok po kroku

Masz już przepis i składniki, czas więc przejść do działania! Sprawdź, co dokładnie trzeba zrobić ze wszystkimi produktami, by w efekcie po połączeniu przybrały one postać doskonałego, rozpływającego się w ustach wypieku. Oto jak przygotować ciasto na makaroniki:

  • oddziel białka od żółtek – do ciasteczek będziesz potrzebować tylko samych białek z jajka, odseparuj je więc od żółtek, a następnie zostaw je w temperaturze pokojowej na około dwanaście godzin. Nie marnuj jednak żółtek i zrób z nich ciasto czy babeczki lub utrzyj smakowity kogel-mogel.
  • odmierz pozostałe składniki – weź mąkę migdałową lub obrane i zmielone migdały, cukier i cukier-puder i wymierz potrzebną ich ilość według wykorzystywanego przepisu. Jeśli samodzielnie przygotowujesz mąkę, to rozważ zblendowanie migdałów, by była ona bardziej sypka.
  • przesiej składniki przez sitko – w przypadku mąki oraz cukru-pudru konieczne będzie przesianie produktów przez sitko, aby do ciasta nie dostały się większe grudki.
  • ubij białka – w osobnym naczyniu czy pojemniku ubij odstane wcześniej białka na sztywną masę. W trakcie tej czynności możesz dodawać do nich cukier.
  • połącz ze sobą składniki – gdy masz już ubite białka, zacznij łączyć je z przesianą mąką migdałową i cukrem-pudrem. Tak uzyskaną masę musisz potem bardzo dokładnie wymieszać.
  • przygotuj się do pieczenia – gotową masę należy przelać do rękawa cukierniczego, który kończą tylki cukiernicze. Przez nie wyciśniesz ciasto. W międzyczasie przygotuj też blaszkę obłożoną papierem do pieczenia.
  • wyłóż masę – na papierze zacznij za pomocą rękawa formować z ciasta kółka o odpowiedniej wielkości. Jeśli będą miały one spiczaste końcówki, to nie martw się – opadną one w czasie pieczenia. Masę w tej formie zostawiamy na około godzinę.
  • rozgrzej piekarnik – przed przystąpieniem do pieczenia zadbaj o to, by piekarnik nagrzał się do 150 stopni Celsjusza. Gdy osiągnie taką temperaturę, wstaw do niego masę na makaroniki i piecz ją przez około trzynaście minut. Pamiętaj, że ciasto nie powinno się zarumienić.
  • wyciągnij makaroniki i przełóż je kremem – po upieczeniu wyciągnij ciastka z piekarnika i zostaw je do wystygnięcia. Poświęć teraz chwilę kwestii, czym nadziać makaroniki. Potem przełóż je przygotowanym kremem i gotowe!

Nie zapominaj, że to tylko jedna z wielu propozycji przygotowania doskonałych i lekkich makaroników. Najlepiej jest szlifować swoje umiejętności poprzez praktykę i wykonywanie kolejnych porcji tego deseru, aż w końcu osiągniesz idealny efekt.

Jeśli z kolei zastanawiasz się, jak zrobić makaroniki ciastka w wersji kolorowej, to odpowiedzią są barwniki spożywcze w proszku. Możesz dodać je do przygotowanej masy i zabarwić ją na różowy, niebieski, czerwony czy pomarańczowy odcień. Barwniki w proszku nie wpływają na smak czy konsystencję masy, dlatego bezpiecznie możesz dodawać je do ciasta i cieszyć się wszystkimi kolorami tęczy na blaszce, a potem na talerzyku. Idealnie sprawdzą się także w kremie.

Jak zrobić makaroniki bez mąki migdałowej?

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych składników trafiających do ciasta na makaroniki, jest mąka migdałowa. Mówi się, że to jej najważniejszy produkt z listy i nieodzowny element tego, jak zrobić makaroniki w domu. Migdały uczulają jednak niektóre osoby lub może zdarzyć się tak, że najdzie Cię ochota na ten deser, a w Twojej kuchni zabraknie takiej mąki. W związku z tym możesz zastanawiać się, jak zrobić makaroniki bez mąki migdałowej. Sięgnij wówczas po zamienniki dla tego wyrobu. W tym celu posłużą Ci na przykład wiórki kokosowe, pistacje czy orzechy włoskie. Niektórzy próbują także wykorzystywać do pieczenia mąkę pszenną. Wiele osób twierdzi, że brak mielonych migdałów to właściwie gwarancja nieudanego wypieku, warto jednak przekonać się o tym samodzielnie.

Dlaczego makaroniki pękają?

W trakcie pieczenia makaroników może zdarzyć się tak, że pojawią się na nich szczeliny. W takim momencie z pewnością zadajesz sobie pytanie, dlaczego makaroniki pękają. Jest to efekt tego, że zostały upieczone w zbyt wysokiej temperaturze, a co za tym idzie, za szybko urosły. Zatem przesadnie nagrzany piekarnik jest odpowiedzią na to, czemu makaroniki pękają. W takim wypadku dobrze jest więc obniżyć temperaturę w jego wnętrzu i wydłużyć czas pieczenia.

Czym przełożyć makaroniki?

Twoje makaroniki są już idealnie wypieczone i czekają na nadzienie. Sprawdź zatem, czym je najlepiej przełożyć. W tym celu wykorzystuje się wiele możliwości – między innymi kremy, curdy czy ganache. Za curdem kryje się krem, na przykład cytrynowy, wykonany przy pomocy masła. Z kolei ganache to nadzienie powstające z połączenia śmietany i rozpuszczonej czekolady. Najprostszą masę można jednak stworzyć, miksując ze sobą śmietankę, mascarpone oraz cukier z wanilią. Jak widać, jest wiele możliwości wykorzystania zaledwie kilku produktów w celu stworzenia smakowitego nadzienia do ciasteczek.

Jak zrobić krem do makaroników?

Wiesz już, jak przygotować makaroniki – jak zrobić krem do nich, to już zupełnie inna sprawa, wymagająca osobnych przygotowań. Przekonaj się więc, czy wiesz, jak wykonać proste nadzienie do makaroników. Przede wszystkim zaopatrz się w świeże produkty i zdecyduj się, czy chcesz wykonać lemon curd, ganache czy coś jeszcze prostszego. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić krem do makaroników, to po prostu wystarczy, że połączysz ze sobą wybrane produkty, takie jak właśnie śmietana czy cukier. Dołącz do nich także mascarpone, a otrzymasz gęstą masę, która idealnie sprawdzi się jako nadzienie. Pamiętaj, by dokładnie ją zmiksować, ponieważ musi być ona gładka. Wiele praktycznych akcesoriów do wykonania tego deseru i jego nadzienia znajdziesz w naszym sklepie internetowym torcik.net.