Branża cukiernicza nieustannie się rozwija i obecnie wiele tradycyjnych metod czy akcesoriów doczekało się nowoczesnych alternatyw, które znaczące ułatwiają proces przygotowywania deserów. Takim rozwiązaniem jest pieczenie w silikonowej formie. Pozwala ono na uniknięcie wielu z pewnością znanych hobbystom i profesjonalnym cukiernikom problemów, jakie mogą się pojawiać w czasie przygotowywania deserów. Dowiedz się, czym są silikonowe formy do pieczenia i jak używać ich prawidłowo, aby Twoje ciasta zawsze były doskonałe i apetyczne, i odkryj odpowiedzi na pytanie, czy silikonowe formy trzeba smarować.
Pieczenie w silikonowej formie: o czym pamiętać?
Zanim zaczniesz swoją przygodę z nowoczesnymi formami do pieczenia, warto poznać kilka praktycznych wskazówek. Ułatwią Ci one korzystanie z Twoich akcesoriów, co z kolei przełoży się na ostateczny efekt pieczenia. Przede wszystkim pamiętaj o tym, że formy są dostępne w różnych rodzajach, wzorach i rozmiarach. Niektóre z nich będą przeznaczone na przykład do przygotowywania deserów na zimno lub tortów musowych czy monoporcji. Przy wybieraniu produktu zwróć więc uwagę na jego wskazane zastosowanie.
Warto wybierać też formy silikonowe od sprawdzonych marek, stosujących bezpieczne dla zdrowia, certyfikowane materiały. Wytypowany artykuł nie może także wpływać na konsystencję ciasta oraz na jego smak i zapach. Musi on również być odporny na wysokie temperatury, na które narażony będzie w piekarniku. Nie zapomnij o tym, by formy nie ustawiać bezpośrednio pod jego grzałką i by umieścić ją na niższych półkach oraz ustawić dedykowaną im temperaturę. Nie należy w tym przypadku wykorzystywać funkcji grillowania. Po wszystkim z łatwością można umyć ją ręcznie lub włożyć do zmywarki.
Czy silikonowe formy trzeba smarować tłuszczem?
Wiele tradycyjnych blach wymaga wcześniejszego posmarowania tłuszczem – olejem, masłem lub margaryną – by uniknąć przypalenia się ciasta. W związku z tym niektórzy zastanawiają się, czy silikonowe formy do pieczenia trzeba smarować, by nie dopuścić do przywierania masy? W tym przypadku nie jest to konieczne. Formy wykonane z silikonu zapobiegają przypalaniu się ciasta nawet bez pokrycia ich wcześniej wybranym tłuszczem. Można to jednak zrobić przed ich pierwszym użyciem, tuż po oczyszczeniu wyrobu. Jak widać pytanie, czy silikonowe formy trzeba pokrywać czymś tłustym, może mieć wiele odpowiedzi.
Jeśli po użyciu forma silikonowa pozostaje w stanie nienaruszonym, to nie musimy ponownie smarować jej przed kolejnym użyciem. Mimo to wszystkie jej właściwości powinny zostać zachowane i ciasto nie będzie się przypalać w trakcie wykorzystywania akcesorium po raz kolejny. Ostateczne rozwiązanie kwestii tego, czy smarujemy formy silikonowe do pieczenia, brzmi więc – można to robić, ale nie trzeba!
Jak piec babeczki w silikonowych foremkach?
Po przygotowaniu formy w odpowiedni sposób, czas by dowiedzieć się, jak piec babeczki w silikonowych foremkach. Przed włożeniem ich do piekarnika warto wyłożyć całość na blaszkę, dzięki czemu bez problemu będzie je można wkładać i wyciągać, bez ryzyka rozlania się ciasta. Masę na muffinki wlewamy do około ¾ wysokości formy, ponieważ w trakcie pieczenia babeczki urosną. Po wyjęciu z piekarnika gotowe muffinki bez problemu wyciągniesz z silikonu, jest on bowiem elastyczny i ogranicza przywieranie wypieków do niego. By mieć pewność, że efekt będzie zadowalający, korzystaj z odpowiednich przepisów na ciasto do babeczek czy muffinek.
Ważną kwestią jest też ta, jak długo piec babeczki w silikonowych foremkach. Zazwyczaj mówi się, że wystarczy mniej więcej kwadrans spędzony w piekarniku, by muffinki były idealnie wypieczone i smakowite. Sprawdź, czy się upiekły przy pomocy drewnianego patyczka czy wykałaczki.
Kiedy wyjąć ciasto z formy silikonowej?
Twoje ciasto jest już wypieczone i gotowe. W związku z tym kolejnym pytaniem, na które trzeba odpowiedzieć, jest: kiedy wyjąć ciasto z formy silikonowej? Przede wszystkim pamiętaj, że w ich przypadku nie należy wypieku okrajać nożem, by odszedł on od formy. Ryzykujesz bowiem jej uszkodzeniem. Ciasto musisz wydobyć z niej już po jego ostygnięciu. W ten sposób zyskujesz pewność, że zachowasz jego kształt, a sam deser z łatwością odejdzie od Twojej formy. Być może trudno będzie Ci powstrzymać się od skosztowania gorącego wypieku, ale warto to zrobić, by nie pokruszyć babeczek w trakcie ich wyjmowania.
Jak widać, korzystanie z takich akcesoriów jak forma do pieczenia łączy się wciąż z pytaniami o to, czy silikonowe formy trzeba smarować. Odpowiedzi na nie są jednak bardzo proste i każdy poradzi sobie z obsługą tych poręcznych narzędzi cukierniczych. Ofertę takich akcesoriów sprawdzisz w naszym sklepie internetowym torcik.net.